Loading...
15
10
2018

#10 FITNESS – základní škola pohybu

Wikipedie definuje fitness jako sportovní aktivity a celkový životní styl jehož cílem je všeobecná tělesná kondice, lepší držení těla a tvarování postavy při současném působení na posílení zdraví a rozvoj síly. Já osobně s touto definicí naprosto souhlasím a se svými klienty se ji snažíme každý trénink naplňovat. Mike Boyle ve své knize Functional Training for Sports píše, že každý funkční trénink (aby mohl nést název funkční) musí mít svůj účel. Pro mě z toho vyplývá, že pojem fitness mohu chápat jako funkční trénink pro život, jehož účelem je pohybová univerzálnost, díky které si můžete užívat váš život naplno bez jakýchkoli omezení!

Informace získané od vašeho trenéra aplikujete každý den ve vašem životě, ať už se jedná o běžné činnosti, nebo sportovní aktivity. Bez schopnosti ovládat vaše tělo se jednoduše přibližujete zdravotním komplikacím a redukujete možnosti, jakým způsobem můžete trávit váš volný čas s rodinou a přáteli. Všechny pohybové stereotypy, které se ve fitness naučíte, používáte každý den ve vašem životě, ať už jste nesportující workoholik, hobby nebo dokonce profi sportovec. Pohybové vzory (kontralaterální, ipsilaterální, homogenní) pokrývají všechny pohybové činnosti a jsou pro všechny stejné! Z toho důvodu je důležité, aby jejich kvalita byla co možná nejvyšší a vy jste z tréninků čerpali co možná nejvíce benefitů pro vaše volnočasové aktivity, ať už zrovna hrajete golf (ipsilaterální vzor), běžíte svých 10 km (kontralaterální vzor), veslujete na Vltavě (homogenní vzor), nebo zvedáte své děti do vzduchu (kyčelní ohyb). Pořád používáte ty stejné pohybové stereotypy, které se ve fitness učíte a každým tréninkem je ovládáte lépe. Všechno se vším souvisí. Bez dechu neni dobrého pohybu, bez dobrého pohybu neni zdravého těla, bez zdravého těla není hezké postavy a bez hezké postavy není dobré nálady.

Fitness je místo, kde můžete změnit svůj život k lepšímu. Musíte však narazit na dobrého trenéra. Takový osobní trenér v posilovně je jako desetibojař na atletickém stadionu. Ve všem by měl být velmi dobrý, v ničem však není nejlepší. Trenér vás musí v první řadě naučit správnému dechovému stereotypu a držení těla, na to navazuje dokonalé technické provedení všech cviků, díky kterému odstraníte řadu bolestí (ramena, kolena, záda). Poradí vám, jak se máte správně stravovat a jeho informace nesmí být povrchní, protože zachránit klienta s výhřezem ploténky před operací vyžaduje odborné znalosti. K tomu všemu po něm chcete, aby vám dal návod na vaši vysněnou postavu, která je vedlejším produktem kombinace všeho výše uvedeného.

Přirovnání k desetibojaři je na místě. Trenér musí umět provést funkční diagnostiku, ale není fyzioterapeut. Trenér musí znát problematiku pánevního dna a díky principům DNS může přispět k odstranění inkontinence a není to gynekolog. Pomůže vám odstranit bolest zad, kolen, ramen a není to chirurg. Vysvětlí vám zásady racionálního stravování, které vedou k odstranění zdravotních problémů a redukci přebytečného tuku ve vašem těle, přestože to není nutriční specialista a naučí vás perfektně ovládat vaše tělo, díky čemu jste schopni cvičit technicky správně.

Zamyslete se, jakým způsobem trávíte váš čas ve fitness? Plníte své cíle, zlepšujete se, daří se vám posouvat vaše možnosti, nebo  plýtváte vaším časem?

Jiří Květoň

Podmínky GDPR k prostudování zde.