Loading...
28
05
2019

#17 NEBOJTE SE PŮSTU!

Bojujete s přebytečnými kily navíc, máte vysokou hladinu cholesterolu, nebo jste polo/profesionální sportovec, který už nechce být závislý na gelech plných umělých sladidel a rádi byste váš sportovní výkon částečně pokryly energií uloženou v tukových zásobách? V tom případě je na čase zařadit do vašeho racionálního stravování i pravidelné půsty.

PŮST=SPROSTÉ SLOVO Pro spoustu lidí představuje půst něco neznámého, z čeho mají zbytečně strach. Sportovci se mohou bát o svoji svalovou hmotu a komerční klient zase o ztrátu svého pohodlí. To vše je výsledkem masivní informační kampaně ze strany potravinářského průmyslu v kombinaci s dobou ve které žijeme (absolutní blabohyt). Obojí vás tlačí do neustálého konzumu, ze kterého jste často unaveni, trpíte obezitou, nebo cukrovkou 2. typu. Jakmile však půst vyzkoušíte, většina z vás pochopí, že nebylo čeho se bát a máte rádost z nového zážitku, který jste absolvovali pro své zdraví.

NĚCO MÁLO O HLADU Hlad je spíše psychická než fyzická záležitost, to je dobré mít během půstu napaměti. Hlad jsou jakési vnitřní hodiny našeho těla, které se snaží dodržovat obvyklý stravovací režim. Z toho plyne, že nemusíte brát své pocity tak vážně a můžete klidně pokračovat v postění. Je třeba si přiznat, že často jíme ze zvyku, z pohodlnosti, nebo třeba z nudy. Já jako sportovec beru překonání pocitu hladu jako určitý test síly vůle, který mi pomáhá překonat slabé chvilky. Pokud již plánujete delší než 48 hodinový půst, je dobré vědět, že pocit hladu je nejintenzivnější právě během prvních dvou dnů. Největší krize přichází na konci druhého dne. Pokud tuto krizi přežijete, hlad ustupuje a vy můžete pokračovat v sebeuzdravování.

LOW CARB HIGH FAT JE ZÁKLAD Low carb je skvělým způsobem, jak se na půst připravit. Pokud jste sacharidoví závisláci, bude pro vás půst velmi náročný. Po vyčerpání energie uložené ve formě sacharidů, tělo není schopné odemknout další zásobárnu (plnou tuků) a vyžaduje konzumaci další potravy, pro zajištění fungování organismu. Před absolvováním prvního delšího půstu je dobré dlouhodobě přejít na low carb stravování v kombinaci s krátkými 12ti hodinovými půsty. Tato varianta do značné míry aktivuje váš metabolismus tuků a díky tomu nebudete mít s půstem problémy. Pokud jste sacharidoví závisláci, kteří stále konzumují vysoké množství sacharidů, budou pro vás první zkušenosti náročné, ale vydržte, stojí to za to (redukce váhy, dostatek energie, odstranění nadýmání a další!).

FORMY PŮSTU

  1. krátkodobé < 24 hodin
  2. dlouhodobé > 24 hodin

Svým klientům doporučuji vždy držet rozestup mezi posledním a prvním jídlem minimálně 12 hodin. To znamená večeře v 19 hodin a snídaně v 7 hodin. I taková pauza je považována za půst a snižuje hladinu inzulinu. Během zbylých 12ti hodin konzumujete zpravidla 3 jídla denně. Jsou však klienti, kteří mají problém snídat, a proto mohou zvolit 16ti hodinový půst. Během zbývajících osmi hodin konzumují 2 hlavní jídla. Délky krátkodobých půstů mohou být různé, princip je stále stejný, čím delší pauza mezi posledním a prvním jídlem, tím nižší hladina inzulinu a lepší vstřebávání tukových zásob. Dále už je 24 hodinový půst, který velmi pozitivně snižuje hladinu inzulinu v krvi a zároveň obnovuje citlivost na inzulin, kterého je díky tomu potřeba menší množství. Takový půst doporučuji poprvé plánovat na volný den. V ideálním případě vynecháte večeři, snídani a je hotovo. Není to nic extra těžkého, většina klientů je mila překvapena, že během půstu nikterak netrpěla a nemusela extrémně bojovat s hladem. Mnoho z nich je mile překvapeno, že to bylo mnohem lehčí, než si mysleli!

JAK NA TO VE ZKRATCE

  1. Před delším půstem 24h+ začněte s low carb a 12ti hodinovými půsty.
  2. Pamatujte, že hlad je více psychologická, než fyzická potřeba.
  3. Cílem je naučit vaše tělo pracovat s tukovými zásobami jako s “nekonečným zdrojem energie”
  4. Je to skvělá zkušenost, které není třeba se bát. Budete mile překvapeni, jak hladce to zvládnete.

PRO KOHO PŮST NENÍ VHODNÝ

  1.  Děti
  2.  Kojící a těhotné ženy
  3. Lidé, kteří již vyzkoušeli velké množství diet založených na dlouhodobém kalorickém deficitu a mají metabolismus natolik rozhozený, že jakýkoli půst pro ně může znamenat pokyn k ukládání tuků

 

Zdroj: Kompletní průvodce půstem, Jason Fung a Jimmy Moore

Podmínky GDPR k prostudování zde.