Loading...
04
03
2019

#15 Jak zhubnout 10 kg tuku, bez jojo efektu a napořád!

K napsání tohoto článku mě motivoval jeden uživatel instagramu, který se mě zeptal, co by měl udělat, aby zhubnul 10 kg tuku. Já se zarazil a přemýšlel, jak jednoduše odpovědět na tak složitou otázku, aby to alespoň trochu dávalo smysl. Odpověděl jsem stručně a doporučil jsem mu to stejné, co doporučuji všem klientům. Pokud chcete zhubnout a posílit vaše zdraví smysluplným způsobem, který je dlouhodobě udržitelný bez jojo efektu, zlepšete váš způsob stravování, změnte váš tréninkový plán, pohlídejte si kvalitu a množství spánku a v neposlední řadě zkuste zůstat dobře naladění. Věřím, že pokud se vám podaří nastavit tyto čtyři oblasti způsobem pro vás vhodným, vznikne vám nová závislost, které se již nebudete chtít vzdát.

JÍDLO – Jezte opravdové jídlo v rozumné míře, tak málo stačí. Již dost bylo demagogie ohledně potřeby stravovat se 5x denně, nutnosti vyhýbat se tučným produktům a konzumovat především “zdravé” cereálie, které byly základním stavebním kamenem výživové pyramidy, doporučované celému světu. Tato demagogie má za následek extrémní nárůst cukrovky a především, změnilo to způsob, jak o jídle přemýšlíme, protože informační masáž byla v každém časopise, novinách, internetovém článku, prostě všude. Naštěstí dnes je smysluplných informací velké množství a kdo chce, najde si tu správnou cestu. Za mě doporučuji všem sacharidovým závislákům omezit příjem sacharidů na zdravé minimum a nebát se tučných pokrmů. Těmi tučnými pokrmy nemyslím jen “správné” tuky z avokáda, ale například i steak z vepřové krkovice – ano vepřové krkovice. Díky tomu se vám vrátí vaše chuť, budete mít lepší trávení a je více než pravděpodobné, že zhubnete přebytečná kila tuku. Pokud navíc zlepšíte váš stravovací timing a budete držet pauzu mezi posledním a prvním jídlem alespoň 12 hodin, jste na velmi dobré cestě dosáhnout vašeho cíle.

POHYB – Z pozice osobního trenéra doporučuji začít cvičit dle tréninkových plánů s důrazem na kvalitu technického provedení. Proč? Protože díky důrazu na technické provedení se dostaví veškeré ty pozitivní dopady, o kterých čtete a slyšíte. Zároveň díky správnému technickému provedení cviků minimalizujete pravděpodobnost přetížení, zranění, které vede k přerušení nebo dokonce ukončení trénikového procesu. To má za následek ztrátu motivace a uzavření se do začarovaného kruhu. Navíc, díky správné technice budete s největší pravděpodobností dosahovat lepších výkonů a to vás bude moc bavit. Mobilita, stabilita, pohybový vzor – to je vzorec pro perfektní technické provedení všech pohybů, které v životě budete dělat. A druhé protože je, že vás tréninkový plán udrží dlouhou dobu v zábavné hře, ve které vidíte kam směřujete, vidíte jak se zlepšujete, vidíte proč se nezlepšujete a chápete příčiny. Tréninkový deník, tréninkový plán, jsou věci ne často vídané v našich fitness centrech. Pamatujte, že výsledky nejsou zadarmo. Čím více energie investujete, tím lepší výsledky očekávejte – to platí v celém životě.

REGENERACE – Sebelepší trénink můžete zničit nedostatečnou regenerací a na výsledky budete čekat zbytečně. Jedná se mi především o dostatek kvalitního spánku. Záměrně neuvádím konkrétní číslo, protože schopnost regenerovat je značně individuální, ale pokud bych musel, doporučím v průměru 7-8 hodin denně. Fakt, že jsou mezi námi skřivani a také sovy nepopírám a plně respektuji jejich potřeby. Nemyslím si, že je třeba chodit do postele vždy před desátou večer, ikdyž mě to dělá strašně dobře, stejně jako mám rád brzké vstávání. Sovy by tento životní styl zabil. V ideálním případě tomu přizpůsobí i timing svého tréniku, sedmá ranní pro ně nebude tou ideální volbou :).

MINDSET – Ve výjíimečných případech jsem se setkal s klienty, kteří se drží mého jídelníčku Healthy&tasty na 100 %. Vedou si tréninkový deník a mají ohromný progres v tréninkovém plánu. Přichází pocity které jsem sliboval (více energie, bezbolestné tělo, lepší zažívání, lepší výkonnost nejen v gymu, práci i osobním životě). Dodržují i moje doporučení týkající se dostatečného množství spánku. Obecně se cítí skvěle a jsou za tuto pozitivní změnu velmi vděční. Má to však jeden háček, tuk z těla odchází pomaleji, než jsem sliboval (v průměru držím s klienty tempo -3 kg tuku za měsíc, pokud se drží mých doporučení). Je to například jen 1,5 kg tuku za měsíc i méně, což uznávám není žádný skvělý výsledek vzhledem k úsilí, které klient do tréninku vložil. Co s tím? Doporučuji trpělivost, občas vás vaše práce a stres s ní spojený zamkne do takových kleští, které je těžké si vůbec uvědomit, natož si přiznat tento fakt. Bohužel nedostatek trpělivosti může vést k tendenci zkoušet jiné věci, aby se výsledek konečně dostavil a to je cesta do pekel. Není nic horšího než jídelníčky, které mají absolutně podseknutý kalorický příjem. V lepším případě se vám váha, kterou jste touto dietou ztratili velmi brzy vrátí, v tom horším případě si rozhodíte váš metabolismus a trvá pěknou dobu, než se z toho vrátíte do normálu. Vím o případech, které důvěra v odbornost stála zdraví. NĚVĚŘTE! PŘEMÝŠLEJTE! Podobné riziko hrozí i v případě, kdy z každého tréninku odcházíte úplně mrtví a spokojení, protože jste udělali maximum. Nesmysl, pouze jste o krok blíže k přetížení, nebo zranění. Já a moji klienti cvičíme občas velmi intenzivně a málokdy nás něco bolí, proč? Jsme adaptovaní na náš tréninkový plán, zregenerovaní kvalitním spánkem, jíme opravdové jídlo a jsme štastní!

Podmínky GDPR k prostudování zde.