Loading...
11
03
2019

#16 Přetížená krční páteř? Znám řešení!

Řadu z vás možná spojuje stejný problém, bolest v oblasti krční páteře. Bolest je často vleklá, trvá i několik let. Chodíte k fyzioterapeutovi, který vám dočasně pomůže, ale bolest se neustále vrací. Jsou klienti, kteří chodili k fyzioterapeutovi, cvičili pravidelně yógu a bolest je přesto neopouštěla. Pro většinu z vás mám efektivní a překvapivě jednoduché řešení. Je to správný dechový stereotyp, síla a dobrý pohybový stereotyp. Velmi zjednodušeně to znamená posílit záda ve správných pohybových vzorech. Kouzelné je, že stejnými pohybovými vzory posilujete záda a uvolňujete trapézový sval, který je často hlavní příčinou vašich bolestí. Nevěříte? To je dobře! Vyzkoušejte a uvidíte sami. Zdůrazňuji, že naučit se správný dechový, pohybový stereotyp a získat sílu, může občas vyžadovat informace od odborníka. Proto kdyby se vám nedařilo problém vyřešit, vyhledejte profesionála, který vám pomůže.

SMR (Rolování) – pro odstranění bolesti v oblasti krční páteře doporučuji zařadit rolování do vašeho života. Není to nic těžkého, většina klientů má svůj válec doma, berou ho na dovolené a stal se jejich dobrým přítelem, který udržuje jejich fascie štavnaté a bez bolesti. Doporučuji naučit se rolovat celé tělo, což trvá zhruba 10 minut a méně. Pokud i 10 minut je pro vás moc, tak “SHOTGUN” je rolování v oblasti hrudní páteře, bicepsu spolu s malým a velkým prsním svalem, široký sval zádový a hluboké flexory krku (max 5 minut práce).

Správný dechový stereotyp – samotnému dýchání se věnuji detailně hned ve dvou článcích, kde popisuji co je to brániční dýchání a proč využívat brániční dýchání. Hlavním cílem je plně ovládat váš dech nejen v horizontální, ale především ve vertikální pozici. To znamená, že zvládnout brániční dýchání v pozici na břiše ještě neznamená, že budete využívat stejný dechový stereotyp u posilování ve vertikální pozici. Je velmi důležité udržet správný dechový stereotyp během všech cviků. Důraz je kladen na posilování zad, kde tahají “křídla” a uvolňujete trapéz. 

Síla a správný pohybový stereotyp – bez správného pohybového stereotypu se nezlepšujete, pouze posilujete své slabosti. Zázračná síla, která odstraní vaši bolest v oblasti krční páteře nepřijde, pokud se nenaučíte vědomě kontrolovat široký sval zádový “křídla”. Tuto schopnost spolu s udržením otevřeného hrudníku je třeba převést do všech tahových cviků pro horní polovinu těla (všechny cviky na záda). Rychlý příklad: při konečné fázi shybu se vám kulatí (zavírá) hrudník.  To znamená, že z práce odpadnou křídla a významně pomáhá horní trapéz. To je přesně ten pohyb, který vaši bolest pouze umocní. Vy potřebujete cvičit shyby v takovém rozsahu pohybu, ve kterém držíte otevřený hrudník (centrovaná pozice) a křídla využíváte v celé jejich délce. Čím hlouběji směrem k pasu, tím lépe!

ROLUJTE, DÝCHEJTE A POSILUJTE! Až na výjimky není třeba vymýšlet žádné složitosti a výsledky se dostaví. Sledujte můj instagram, vše výše uvedené tam najdete.

Podmínky GDPR k prostudování zde.