Loading...
25
11
2020

#18 Zkrácené hamstringy? Zkuste holubičku!

 

Slabé a zkrácené hamstringy jsou k vidění velmi často u komerční i sportovní klientely. Pokud máte zájem se svým omezením něco dělat, vyzkoušejte holubičku.  Ta představuje jeden z nejlepších způsobů, jak současně protáhnout a posílit vaše stažené a slabé hamstringy. Na videu se můžete podívat na instruktáž a cvik si hned vyzkoušet. Pro začátek doporučuji vydržet ve statické pozici 3×1 minutu na každou nohu.

Co všechno dokáže statická pozice holubičky?

 1. Aktivní práce s chodidlem a uvědomění si tříbodové opory
 2. Protažení a izometrické posílení celého zadního svalového řetězce (lýtka, hamstringy, zadek)
 3. Pochopení “centrované” pozice pánve a díky tomu protažení hýžďových svalů
 4. Vnímání neutrální pozice v oblasti bederní páteře
 5. Práce s otevřeným hrudníkem a jeho fixace

Pohyb je zábava, hrajte si!

Relativně velké množství užitečné práce v jednom “jednoduchém cviku”. Koukněte na video a vyzkoušejte si cvik s rodinou, přáteli a pozorujte, jak velké rozdíly mezi vámi budou. Pokud máte doma malého sportovce, určitě se podívejte na jeho výkon. Mobilita a stabilita opravdu nepatří mezi silné stránky dnešní mladé generace :(.

Proč to všechno?

 1. Pokud sportujete, silné a dostatečně pružné hamstringy vás mohou zachránit před přetržením předního křížového vazu během vaší divoké jízdy na lyžích.
 2. Odstraníte nerovnoměrnost mezi zadní a přední stranou dolních končetin, což napomáhá odstranit případně přetížení struktury (rozumějte kolena) na přední straně, která jsou díky slabé zadní straně neúměrně přetěžovaná.
 3. Odemknou se vám nové možnosti v posilovně – (rumunské tahy, holubička).
 4. Pokud jste běžec vytrvalec a rádi byste někdy také běhali rychle (3:30 a méně) bez křeče (“vlčáka”) do zadní strany stehen.
 5. Pokud vás jednoduše baví pohyb, rádi se smysluplně zlepšujete a dává vám smysl pečovat o vaší fyzickou schránku.
 6. A spoustu dalších důvodů

 

Podmínky GDPR k prostudování zde.