Loading...
18
09
2018

#7 Technika na prvním místě

Jako osobní trenér ve fitness poskytuji svým klientům informace vedoucí k perfektnímu ovládání jejich těla a dokonalému technickému provedení všech cviků. To jsou základní dovednosti, které jsou velmi univerzální. Potřebujete je pro dosažení cíle různého charakteru (tvarování těla, prevence zranění, maximalizace sportovního výkonu). Během své pětileté praxe s více než 7000 hodinami osobních tréninků dnes vidím schopnost ovládat své tělo a chápat jeho potřeby jako zcela zásadní pro jakýkoli další rozvoj. Ovládání těla je nejen užitečné, ale v okamžiku kdy se vám to začne dařit, váš trénink dostane zcela jiný rozměr a je to i velmi zábavné!

Valison_courseware_intro_600nímání těla je základní předpoklad pro další rozvoj

Vnímání těla je potřeba mít na velmi dobré úrovni pro dosažení všech níže uvedených bodů v tomto článku. Čím více informací máte, tím lepší pohyb realizujete. Jak zlepšíte vnímání těla? Vaším soustředěním na pohyb, který děláte. Proto nedoporučuji vyprávět trenérovi co se vám přihodilo, ale soustředit se na výkon v maximální možné míře. Moji klienti mají doporučení rolovat před každým tréninkem na foam rolleru. Tato “self massage” je nejen vhodnou složkou do rozcvičky, ale díky tlaku do svalů a fascií se zlepšuje propriocepce. Propriocepce je schopnost vnímat vaše tělo v prostoru a čase skrz nervová zakončení, která nás informují o tom co děláme. Nervová zakončení nejsou jen ve svalech, jak jsme si dlouho mysleli, ale velké množství jich je ve fasciích, o kterých v životě ještě hodně uslyšíte. Moje doporučení zní: rolujte a v tréninku se soustřeďte.

Dechový a pohybový stereotyp – ta nejlepší základní škola 

S kvalitním dechovým a pohybovým stereotypem mátedns-principy nejlepší možný předpoklad pro získání maximálního přínosu z každého tréninku. Tréninky s důrazem na techniku jsou mnohem náročnější (energetický výdej), maximálním možným způsobem pracujete na prevenci zranění a současně vytváříte ideální podmínky pro zlepšení sportovního výkonu. Nastavení se do kloubně centrovaných pozic není jednoduché a vyžaduje to velkou míru soustředění. Pokud se vám podaří příblížit ideálu, je vhodné toto nastavení integrovat do cviků ve vašem tréninku. Vědomě se tak dlouho snažíte tělo centrovat, až jednoho dne bude CNS (centrální nervový systém) centrovat vaše tělo automaticky – nevědomě. To je váš cíl a okamžik, kdy můžete šlapat v tréninku na plný plyn a nemusíte se obávat zranění!

Prevence zranění, podpora sportovního výkonu ACL

Správným provedením všech cviků dochází k minimálnímu opotřebení vašich kloubů a maximální možné svalové souhře. Svalová souhra je z hlediska prevence zranění velmi důležitá, protože nepřetěžuje pouze určité svalové partie, ale využívá všech svalů, které se do souhry mají zapojit.

Konkrétní příklad: Sportovec (mladý fotbalista) s velkou disbalancí mezi přední a zadní stranou stehen + hýždovými svaly. Takový typ sportovce má velkou predispozici k přetržení předních křížových vazů v koleni nebo neustálým bolestem kolene díky permanentnímu přetížení. Nejen  jsem živým důkazem, že tomu tak doopravdy je.

Požadovaného výsledku dosáhnete integrací kvalitní opory, pohybového stereotypu (kloubně centrovaná pozice) a stabilizovaného trupu (dechový stereotyp). Tyto tři body vám přinesou úlevu od bolesti, prevenci zranění a maximalizaci sportovního výkonu.

  • Kvalitní opora

Je to opora chodidla nebo dlaně, která spojuje naše tělo se zemí. Skrz tyto části horních/dolních končetin přijímá náš CNS (centrální nerovový systém) informace, se kterými pracuje pro nastavení našeho těla. Dále způsob opory nastavuje klouby do centrovaných/decentrovaných pozic. Uvedené body zásadním způsobem ovlivňují kvalitu pohybu a tím i kloubní/svalové zatížení pohybového aparátu. Obecně platí u chodidla minimálně tři body zatížení, u dlaně jsou body čtyři. Nechte si jednou poradit od odborníka a vyzkoušejte svůj trénink nohou s důrazem na kvalitu opory. Garantuji vám, že výsledek bude zcela odlišný od tréninků, na které jste doposud zvyklí.

  • Kloubně centrovaná pozice

Kloubně centrovaná pozice vychází z opory a dále je regulována kvalitou pohybového stereotypu. Pro sportovce je velmi důležité soustředit se na každé opakování tak dlouho, dokud naše tělo nezačne končetiny centrovat automaticky bez našeho vědomí. To je váš cíl!

  • Stabilizovaný trup

Stabilizovaný trup představuje možnost využít sílu produkovanou horními/dolními končetinami v maximální možné míře. Například pokud chcete v golfu pěkný dlouhý odpal a nemáte stabilizovaný trup, síla produkovaná z nohou a boků se ve vašem středu těla částečně ztratí a rána nikdy nebude taková, jaká by mohla být, pokud byste využívali váš potenciál na 100 %. Velmi zjednodušeně se mi jedná o neutrální pozice pánve a bránice s funkčním dechovým stereotypem – principy DNS.

Tvarování tělauntitled (168 of 168)

Vliv technického provedení cviků pro tvarování těla je viditelný na první pohled. Pokud vidíte hezkého člověka, často bývá narovnaný a svalově symetrický. Toho dosáhnete při správném technickém provedení cviků, jejichž základem je integrovat správné držení těla do všech pohybů a zároveň se vždy snaží o svalovou souhru, jejíž výsledkem je atletický vzhled, který je na první pohled zcela odlišný od “bodybuilderů”, kteří pumpují a posilují v decentrovaných pozicích. Mluvím o lidech, kteří si vymodelují krásně hrbatá záda, kterých si všimnete dříve, než jejich svalů.

Internetové výzvy přežije pár vyvolených

Technické provedení cviků je důležitým faktorem pro přežití tréninkových programů od “fitness celebrit” globálního, nebo lokálního charakteru. Tréninkové plány od těchto lidí prodávané online a velmi intenzivně inzerované na sociálních sítích jsou často velmi intenzivní, cviky náročné a vše se zpravidla odehrává ve velké rychlosti. Vy můžete vidět výsledek několika přeživších, 90 DAYS PROGRAMkterým se během 90 dní nic nestalo, nebo stalo, ale motivováni vysněnou postavou byli schopni tréninkový program docvičit s bolestí. O čem se nemluví a co na sociálních sítích již neuvidíte, je velké množství lidí, kteří program nedokončili díky zranění – velké bolesti. To jakým způsobem jste schopni stabilizovat váš střed těla je do značné míry ovlivněno pohybovým vývojem během prvních 18ti měsíců vašeho života. Pokud jste neměli ideální pohybový vývoj a ve vašem životě jste se nesnažili pozitivně ovlivnit vnímání vašeho těla a s tím i kvalitu cvičení, je velká pravděpodobnost, že uvedené tréninkové programy o kterých píši, vám nepomůžou dosáhnout vašeho cíle, spíše naopak vám pomůžou k přetížení, bolesti, nebo zranění.

Jiří Květoň, silově-kondiční trenér

 

Podmínky GDPR k prostudování zde.