Loading...
14
08
2018

#2 Sedm důvodů, proč cvičit

Rád bych zdůraznil, že níže uvedených benefitů lze dosáhnout za předpokladu, že perfektním způsobem zvládáte technické provedení cviků a váš trénink obsahuje kromě samotné silové části, také péči o fascie (SMR) a kompenzační cvičení významně zkrácených svalů (pokud nějaké máte). V této oblasti není prostor pro kompromisy a  pokud mám být upřímný, drtivá většina návštěvníků komerčních fitness těchto cílů nikdy nedosáhne, pokud nezmění celkový přístup k tréninku. Domnívám se, že většina návštěvníků fitness pouze plýtvá svým časem a pěnězi. Budu velmi rád, když přispěji k celkovému zlepšení úrovně fitness a uvědomění si významu kvalitního pohybu v dnešní době.

1. Život bez bolesti – díky osobním zkušenostem (můj příběh) vidím dnes zdravé a bezbolestné tělo schopné pohybu jako hlavní dlouhodobý cíl. Správně nastaveným tréninkem, ve kterém je kladen důraz na techniku, jste schopni poměrně velmi brzo odstranit řadu bolestí (způsobených špatným pohybovým stereotypem), které vám již v současné době komplikují život. Patří sem například bolest kolen, bederní páteře, přetížená krční páteř a další. S cílem odstranit bolest kolene přišel na trénink 15ti letý Adam. Hned z úvodního tréninku byl evidentní špatný pohybový stereotyp, který má drtivá většina mladých sportovců a to přetěžování přední strany stehen na úkor pasivních svalů hýžďových a zadní strany stehen. Zjednodušeně stačilo vše  vysvětlit, ukázat korektivní cvičení a problém, který Adama trápil posledních 7 měsíců, se pro něj během 21 dnů stal minulostí. V tréninku pokračuje dále a zlepšuje se po všech stránkách, aby byl silný, zdravý a vypadal dobře.

2. Zodpovědnost za své zdraví – silový trénink chápu, jako povinnost pro každého, kdo přemýšlí nad svým zdravotním stavem v dlouhodobém horizontu. Tím spíše, pokud na vašem fyzickém stavu závisí finanční příjem. Například takový zubař většinu dne stojí, nebo sedí v předklonu, což je pro tělo zcela jistě zatěžující, ať cvičíte nebo ne. Tím hlavním rozdílem je schopnost minimalizovat zátěž správným pohybovým a dechovým stereotypem. Uvedu dva odlišné příklady:

a) Zubař amatér (z hlediska zodpovědnosti) stojí nebo sedí v předklonu většinu jeho pracovní doby. Dechový stereotyp nefunguje, tudíž automatická stabilizace středu těla chybí, a protože neovládá kyčelní ohyb (např. mrtvý tah), netuší jak přetíženým bederním vzpřimovačům odlehčit. Výsledkem jsou přetížené bederní vzpřimovače a pravděpodobně i hyperlordóza páteře.

b) Zubař profesionál (z hlediska zodpovědnosti) je ve stejné situaci, avšak má funkční dechový stereotyp, tudíž ikdyby neuměl kyčelní ohyb, vzpřímovače se mají o co opřít (nitrobřišní tlak) a záda nepropadají do hyperlordózy. Navíc pokud zubař zvedá na mrtvý tah 100 kg, předpokládá se schopnost přebírat zátěž dolními končetinami a samotným bedrům umí výrazně ulehčit.

Zubař bude pravděpodobně většinu života vykonávat svojí profesi. Bez vhodné kompenzace ať už špatného pohybového vzoru, nebo jednostranného zatížení horních končetin ho čekají komplikace různého druhu. Uvedený příklad je jedním z mnoha.

3. Život plný nových možností – spolu se správně nastaveným silově kondičním tréninkem přichází do běžného života řada benefitů. Níže uvedené jsou zrnkem v písku, které znám z praxe od klientů, kteří byli překvapeni, jaký přesah mají jejich návštěvy fitness.

a) Během rodinného výletu na kole již nejste poslední, na koho se neustále čeká a výlet si poprvé užíváte, místo abyste jen trpěli.

b) Přijít po 2 leté pauze na golfové hřiště (golf baví zejména vašeho partnera/ku) a odpálit jako nikdy dříve (golf vás nebavil také proto, že vám nešel odpal), přestože odpal jste netrénovali. Partner/ka i trenér udivěně žasnou a vy najednou golf hodnotíte, jako ne zcela špatný způsob trávení volného času a sami se ptáte, co na tom dříve bylo tak těžkého. Ano, i koordinace pohybu a práce s nervovým systémem patří do silového tréninku.

c) Absolvovat vysokohorskou tůru s přáteli, aniž by vás bolela kolena při dlouhém a náročném sestupu dolů. I toto je důvod, proč chodit cvičit.

d) Vaše běžecké výkony jsou neustále lepší, vy se při běhu cítíte stabilnější a vnímáte jak vaše tělo pracuje. Posouvání hranic na nová maxima je velmi příjemným pocitem.

4. Vypadat a cítit se lépe – důvod kvůli kterému většina klientů komerčních fitnesscenter přichází především, je vaše vysněná postava. Musím souhlasit, že náš vzhled ovlivňuje naši psychickou pohodu, sebevědomí a tedy i celkové zdraví. Proto zdravá, sportovní postava je něco, co se od silového tréninku očekává a já to plně respektuji. V této oblasti hraje roli kvalitně sestavený tréninkový plán. Bohužel samotný plán všechnu práci neudělá. Je třeba vaší pevné vůle a naučit se dlouhodobě racionálnímu způsobu stravování. K výsledku je potřeba dostatek regenerace (spánek), která se často podceňuje. Bohužel je tu ještě jeden faktor – hormonální rovnováha.  Ten úzce souvisí s vaším životním stylem. Dlouhodobě zvýšená hladina stresu vaši cestu za vysněnou postavou zpomalí, ale neni to nepřekonatelná překážka. Váš trenér vám poskytne know-how a je jen na vás, zda ho zužitkujete ve svůj prospěch.

5. Sportovní dlouhověkost – ať jste hobík nebo profesionál, kvalitní silově-kondiční trénink patří do vaší přípravy. Konkrétní sport (fotbal, hokej, tenis, volejbal, skialpinismus, horská turistika a další) budete provozovat na vyšší úrovni po delší dobu. Zajištění ekonomického fungování vašeho pohybového aparátu je základním předpokladem pro zlepšení výkonu a prevenci zranění. Zajímá vás jak toho dosáhnout? Odpověď zní: správný dechový stereotyp, kompenzační cvičení, zdokonalování pohybových stereotypů, racionální strava, regenerace. Návod je jednoduchý a pořád stejný, závisí na vás, zda pochopíte jeho význam a budete chtít dát svému tělu to nejlepší.

6. Plnohodnotný život od začátku do konce – pravděpodobně každý by rád zůstal bez omezení, co možná nejdelší dobu. Prarodiče si chtějí hrát se svými vnoučaty, sportovci chtějí realizovat jejich sport v dobré společnosti a nikomu není příjemný pocit, kdy najednou nemůžete. K dětem si již nedřepnete, oblíbený kopec na lyžích nesjedete, běžné životní situace začínají být obtížné. Opotřebení našeho pohybového aparátu je samozřejmostí, ale vy máte možnost volby. Aktivně se starat o své tělo, minimalizovat jeho opotřebení, užívat si života a problémy řešit vlastní iniciativou. Nebo pasivně věřit doktorům, že se o vás postarají a necháváte tak svůj osud v jejich rukou.

7. Cvičení  vás baví a rádi se přibližujete dokonalosti

Jiří Květoň, silově-kondiční trenér

Podmínky GDPR k prostudování zde.