Loading...
12
11
2018

#11 Malý velký přítel – foamroller

V současné době můžete ve fitness, na sportovních stadionech a také v domácnostech řady z nás vidět nového malého pomocníka, který nám v tréninku velmi pomáhá – foamroller (pěnový válec). S jeho pomocí lze provádět automasáž, která má pro vás z mého pohledu dvě hlavní výhody. Rolování významně zlepšuje vnímání vašeho těla a pozitivně ovlivňuje vlastnosti měkkých tkání (fascie, svaly), jejichž stav ovlivňuje kvalitu vašeho pohybu. Díky tomu se stal válec velkým přítelem všech sportovců, kteří ho díky malým rozměrům a nízké hmotnosti mohou mít vždy s sebou na tréninku, doma, nebo na dovolené. V tomto článku vám prozradím několik důvodů,  proč je pro vás rolování dobré.

  • Vnímání těla, neboli propriocepce. Schopnost vnímat tělo v pohybu je základním předpokladem pro správné technické provedení všech cviků ve vašem tréninku. Fascie (obal, který pokrývá naše svaly, klouby atd.) obsahuje velké množství nervových zakončení. Automasáž s válcem aktivuje tyto místa a klienti jsou v tréninku lépe schopni vnímat, co se v dané oblasti s jejich tělem děje. Příklad: Při výpadech je velmi důležité mít správně nastavené chodidlo, centrovanou pánev a stabilizovaný střed těla. Pokud pravidelně rolujete, je velmi pravděpodobné, že budete mnohem lépe schopni vnímat a odstraňovat chyby, plynoucí ze špatného nastavení vašeho těla. Špatná pozice v zátěži vede často k přetížení kloubů a svalů. Bolest má vždy svoji příčinu, hledejte ji.
  • Hydratovaná fascie. Fascii si můžete představit jako pavučinu bez začátku a konce, která je propletená celým našim tělem, obaluje svaly, klouby, šlachy a vazy. V ideálním případě je fascie dostatečně hydratovaná a při zátěži dochází v jejich vrstvách k minimálnímu tření. Při nedostatečné péči má fascie tendenci “vysychat”. Tím se zvyšuje tření mezi jednotlivými vrstvami fascie a zvyšuje se pravděpodobnost zánětu (bolest). Špatně hydratovaná fascie ztrácí svoji pružnost a protože fascie obaluje všechny svaly, ovlivňuje její stav i vlastnosti svalů. Nedostatečný rozsah pohybu tedy nemusí být vždy jen díky zkráceným svalům, ale také díky “vysušené fascii”, která svalové vlákno nepustí do potřebného napětí. Rolování pomáhá udržet vaši fascii hydratovanou.
  • Warm up. Rolování se stalo součástí nejen mojí vlastní praxe, ale také součástí rozcvičky všech mých klientů bez rozdílu. Je to skvělý a efektivní způsob jak pozitivně ovlivnit vlastnosti měkkých tkání (svaly, fascie). Rolování můžete vidět u každého profesionálního sportovce i u všech profesionálních trenérů, kteří chápou jeho benefity a pracují s nejnovějšími informacemi.
  • Rehabilitace po operaci a úraze. Díky rolování můžete, jakmile vám to váš fyzický stav umožňuje, rolovat jizvu způsobenou operací. Důvod proč rolovat je pořád stejný. Fascie i jizva májí několik vrstev, které po sobě za ideálních okolností (hydratace) plynule kloužou. Pokud však jizvu necháte bez péče, vrstvy se takzvaně “spečou” dohromady a pravděpodobnost zdravotních komplikací prudce stoupá. Po úraze (např. zlomenina) je daný segment (kotník, loket, zápěstí) většinou zatuhlý. Rolování napomáhá jeho mobilizaci a návratu do plného rozsahu pohybu.
  • Pro běžce a sportovce obecně. Hydratovaná fascie funguje jako pružinka, která vám pomůže zúročit vaše silové vlastnosti k vyššímu a delšímu výskoku (fotbal, basketbal, volejbal, házená), rychlejšímu úkroku (tenis) a také činí každý váš běžecký krok méně náročným a tudíž při stejném úsilí máte lepší výsledky. V dnešní době rozhodují o celkovém výsledku detaily, tak proč by jste se o tuto výhodu (detail) měli ochuzovat.
  • Válec jako prostředek pro lepší spánek. Blackroll na svých stránkách uvádí studii, která dokládá lepší funkci parasympatiku po rolování. Já mám rád hmatatelné důkazy a tak občas proroluju celou zadní linii (chodidla, lýtka, hamstringy, hýždě, bedra, hrudník a oblast krku). Mohu říci, že pocit uvolnění a menšího napětí ve svalech po náročnén pracovním dni cítím, vyzkoušejte to stejné i vy a uvidíte jaká bude vaše zkušenost.

Využívání rollerů neni nikterak složité, přesto je dobré nechat si poradit od profesionálního trenéra, jak a proč rolovat. Jsou různé styly, některé vás uvolňují, další aktivují, je škoda se před výkonem uvolňovat a po zápase aktivovat. Hezké rolování všem!

Podmínky GDPR k prostudování zde.