#6 DNS KONGES 2018
Dne 7.9.2018 byl v Praze pořádán DNS kongres s účastí elitních zahraničních silově-kondičních trenérů a fyzioterapeutů. Na kongresu bylo odhadem přes 800 trenérů, fyzioterapeutů a doktorů. Organizačně vše proběhlo na velmi dobré úrovni. V tomto článku bych rád přiblížil několik bodů, které mě zaujaly a věřím, že jsou důležité.
1) ÚRAZ NENÍ NÁHODA, ALE DŮSLEDEK
Velké množtví úrazů a zdravotních problémů ve sportu i běžném životě nejsou náhoda, ale důsledek dlouhodobého přetěžovaní určité oblasti. Úraz tedy vzniká díky dlouhodobě špatnému pohybovému stereotypu bez dostatečné posturální stabilizace. Mezi takové úrazy patří například:
- přetržené přední křížové vazy v koleni
- výhřez ploténky
- bolest v rameni
- poranění menisku
- impingement kyčle, ramene
- natažený hamstring
Nejen výše uvedeným komplikacím lze předcházet díky aplikaci principů DNS (dynamicko neuromuskulární stabilizaci) do vašeho pohybu. Velmi zjednodušeně řečeno, přetížení vzniká ze špatného pohybu a nedostatečné posturální stabilizaci. Posturální stabilizace představuje schopnost držet klouby v kloubně-centrované pozici během pohybu (chůze, skok, hod, předklon, sednutí, zvednutí se). O významu cvičení v kloubně-centrovaných pozicích jsem psal v článku věnovanému držení těla. Pokud se cvičením podaří zlepšit vnímání těla a dosáhnout tak lepšího držení těla, je potřeba toto neutrální držení udržet v pohybu. K tomu slouží velmi dobře správný dechový stereotyp, který skrz aktivitu bránice vytváří nitrobřišní tlak. Ten pomáhá držet naše tělo v dobrém postavení. Přijmout fakt, že úraz není náhoda, ale důsledek je pro vás důležité. Díky tomu víte, že situaci máte ve svých rukou a můžete sami předcházet zdravotním komplikacím. Integraci principů DNS do pohybu zvládne každý, tak se nebojte a začněte hned teď.
2. DNS FIT KID
Pavel Kolář a jeho tým vymysleli koncept DNS FIT KID, který byl na kongresu hezky a srozumitelně odprezentován Eliškou Urbářovou. Cílem je, aby se děti naučily vnímat jejich tělo v pohybu a pochopily, proč mají cvičit. Hodina je rozdělena do několika částí, které obsahují rozcvičku, havní část, herní část a závěrečnou edukaci, ve které se lektor snaží dětem vhodnou formou přiblížit, proč jsou pro ně principy DNS a pohyb obecně důležité. V současné době běží pilotní projekt a v budoucnu budou tvůrci konceptu usilovat o finanční podporu, aby mohlo být cvičení touto formou rozšířeno do základních škol. Já osobně této myšlence velmi fandím. V současné “online” době, je každý pohyb dětí vítán a pro ně samotné je to způsob, jak předcházet zdravotním problémům (obezita, ploché nohy, skolióza,), které dle mého odhadu již nezanedbatelná část z nich v současné době má.
3. DNS KONCEPT – JSME O KROK NAPŘED
DNS principy jdou proti proudu, který je vyučován po celém světě. Stabilizuje přes dechový stereotyp k čemuž využívá hlavní nádechový sval, tedy bránici. Za předpokladu správného dechového stereotypu je bránice stlačována směrem k pánvi a střed těla je stabilizován nitrobřišním tlakem. Tímto způsobem vzniká pevný střed těla, na který navazuje pohyb horních a dolních končetin. Tento koncept je s velkým zájmem vyučován po celém světě a dle mého názoru by měl tento způsob stabilizace ovládat každý trenér, nebo fyzioterapeut v ČR. Díky integraci principů DNS a změně pohybového stereotypu se řadě našich sportovců podařilo dosáhnout na olympijské medaile. Velké množství mladých talentovaných sportovců končí nadějně vypadající sportovní kariéru díky zranění, kterému lze předcházet! Přestože trenéři mají možnost se vzdělávat, stále slýchám o velmi nevhodných způsobech práce s mládeží i dospělými u sportovních oddílů na vrcholové úrovni. Věřím že se posuneme, pochopíme význam správného fungování našeho těla v běžném životě a sportovci využijí znalosti principů DNS k získání dalších významných úspěchů v jejich kariéře.
Jiří Květoň, silově-kondiční trenér
zdroj: DNS kongres 2018